Obřady Velkého pátku v Javorníku

Na Velký pátek si věřící připomínají umučení a smrt Pána Ježíše, kdy musel nést těžký kříž na kopec u Jeruzaléma, kde byl v poledne ukřižován a kolem třetí hodiny odpoledne zemřel. V Javorníku, ještě než v 15:30 hodin začaly samotné obřady, se přítomní ve farním kostele Nejsvětější Trojice, modlili Novénu k Božímu milosrdenství a následně křížovou cestu 072 z kancionálu. Obřady, které vedl P. Mgr. Tomasz Salaga, místní kněz, jsou rozděleny na tři části: bohoslužba slova, uctívání kříže a svaté přijímání.

Při bohoslužbě slova se četly pašije a následně delší přímluvy, při kterých se vzpomnělo na církev, papeže, biskupa, židy, věřící … a v neposlední řadě i na válku na Ukrajině a v jiných částech světa.

Po obřadech mohli přítomní adorovat u Božího hrobu.