o Lipová-lázně

Lázně byly založeny československým rodákem Johannem Schrothem (1798 – 1856) údajně již r.1829. První pacientka se zde léčila r.1837, ale úřední povolení ústavní léčby získal Schroth teprve r.1840. Schrothova léčba byla založena na přísné redukční dietě a vyžadovala od pacientů značnou vůli a sebezapření. Jen tak bylo možno absolvovat dlouhodobé zábaly, suché i pitné dny atd. Po druhé světové válce byly lázně znárodněny a v dalších letech organizačně začleněny k lázním v Jeseníku. Nejstarším lázeňským domem je tzv. Gründungshaus z r.1842, adaptovaný nedávno na moderní lázeňské pokoje. Další lázeňské objekty byly postaveny v průběhu 70.-90.let 19. století. V areálu lázní jsou umístěny dvě památky na rodinu Schrothů – pomník Johannu Schrothovi z r.1870 a jeho synovi Emanuelovi z r.1894. Na místním hřbitově se nachází rodinná hrobka. Z dalších zajímavých kulturních památek obce je možno jmenovat budovu bývalé rychty v blízkosti památníku věnovanému frývaldovské stávce r.1931. Církevní stavby zastupuje kostel sv. Václava z konce 18. století.