Hlavní pouť na Maria Hilf

Hlavní pouť, na poutním místě Maria Hilf v našem jesenickém děkanátu, byla letos posunuta z 15. srpna 2022 na sobotu 6. srpna, protože kolem 15. srpna se slaví poutě v několika dalších farnostech a v sousedních děkanátech. Přes nepříznivé počasí (teplota z pátečních 30 stupňů náhle v sobotu klesla na 12 a tak mnozí z asi třech stovek poutníků dost trpěli zimou. Pouť vedl biskupský delegát „ad omnia“ P. Mgr. Jan Czudek a spolu s ním u oltáře sloužilo dalších pět kněží.

 

Všichni jsme se potěšili promluvou  o Panně Marii jako o „Arše úmluvy“, tedy o jednom titulu z Loretánské litanie. Připodobnění Panny Marie k Arše úmluvy vychází z Bible, kde Archa obsahuje to nejcennější a nejvzácnější, co izraelský národ měl. A to je pro dnešního křesťana  právě příklad života Panny Marie.

 

Po mši svaté oslovili poutníky manželé Matouškovi, zástupci „Hnutí pro život“ z Jihlavy, kteří přítomné vybízeli  k aktivitě pro záchranu života mnohých dětí, které se často nemohou narodit pro nedostatečnou informovanost rodičů či maminek  o pravdivé situaci  v rozhodném období.

 

Rektor poutního místa P. Mgr. Rafael Jonczyk se potom rozloučil s poutníky v závěrečném požehnání a poděkoval všem pomocníkům za pomoc při přípravou poutě.