Slavnostní den pro Charitu Jeseník

V pátek 7. srpna proběhlo slavnostní otevření zrekonstruovaného Domova pokojného stáří sv. Františka v Javorníku. Sešli se zde návštěvníci z řad široké veřejnosti, významní sponzoři a pozvaní hosté. Také mnoho zaměstnanců Charity Jeseník, aby oslavili nejen ukončení náročné rekonstrukce, ale také výročí 25 let fungování služby domova pod jesenickou Charitou.

„Ač nás stavba stála a ještě bude stát hodně úsilí, stálo to vše za to,“ řekla ve svém úvodním projevu ředitelka Charity Jeseník Helena Paschkeová a vystihla tím to podstatné – i když rekonstrukce vyšla na 45,6 miliónů korun a bylo nutné neustále překonávat administrativní a jiná úskalí, výsledek je ohromující. Dům, který byl již zastaralý a neodpovídal standardům pro fungování služby, se změnil na pěkný a moderně působící objekt. Celý projekt zaštítilo Biskupství ostravsko-opavské a rekonstrukci podpořili svou pomocí a radou i zaměstnanci Diecézní charity ostravsko-opavské, kteří přijali pozvání a v čele s ředitelem Lukášem Curylem přijeli na slavnostní otevření.

Problémy a úskalí s rekonstrukcí řešila i firma COMMODUM spol. s.r.o., která objekt opravovala. Její jednatel Milan Zezulka k tomu řekl: „Překvapení na nás čekala za každým rohem.“ Firma zde podle plánu vybudovala mimo jiné třináct pokojů, ve kterých bude ubytováno dvacet klientů.

Ale k tomu, aby se tento objekt stal pro klienty opravdovým Domovem a aby zde mohli strávit klidný podzim svého života, je potřeba ještě něco – láska, péče a Boží požehnání. Jak řekl Otec biskup Martin David, který domovu požehnal: „Součástí domova je i pokoj čtrnáctý – pokoj Boží.“

Po slavnostním zahájení a přestřižení pásky si návštěvníci mohli prohlédnout interiér budovy. Prohlídka probíhala zatím bez klientů, kteří se s personálem do Javorníku přestěhují z Vlčic až v průběhu září. Lidé, kteří věděli, jak to v domě vypadalo před rekonstrukcí, byli udiveni, jak se změnila celková dispozice místností. Hlavně o bývalou půdu, která prošla kompletní přestavbou a kde vznikly zcela nové pokoje, byl velký zájem. O půdní prostory a také střechou vedený světlovod se zajímal prezident Diecézní charity ostravsko-opavské O. Jan Larisch. Během prohlídky se lidé zastavovali a o změnách v domově hojně diskutovali u časosběrného videa z průběhu rekonstrukce, které bylo promítáno v jedné z místností. A rušno bylo i v přízemí a na místní velké zahradě, kam se příchozí mohli přijít občerstvit nebo si jen v klidu posedět a popovídat.

Krásné počasí, připravené venkovní posezení, příjemný a ochotný personál, vkusně naaranžované pokoje, malebnou hudbou podbarvené časosběrné video, výborné zákusky a jednohubky z Vývařovny AVE a hlavně pozitivní a usměvaví hosté. To vše přispělo k tomu, že se tento – pro Charitu Jeseník významný den – povedl. Věříme, že jsme společně oslavili začátek krásného a úspěšného období Domova pokojného stáří sv. Františka a doufáme, že zde budou mít naši klienti kromě vybudovaných třinácti pokojů i ten pomyslný pokoj čtrnáctý.

« z 2 »