Velikonoční triduum a slavnost Zmrtvýchvstání v Jeseníku
Zelený čtvrtek je dnem připomínky poslední večeře, kterou slavil Ježíš s apoštoly a při níž ustanovil svátost kněžství i Eucharistie Dopoledne se proto většina kněží diecéze setkala se svým biskupem při svěcení posvátných olejů. Večer v 18:00 hodin se ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie slavila mše svatá se symbolickým mytím nohou učedníkům (připomínka Ježíšovy pokory, tradičně se tak děje dvanácti účastníkům bohoslužby), svatým přijímáním pod obojí způsobou (chleba a vína) a vzpomínkou na Ježíšovu modlitbu v Getsemanské zahradě. Utichly zvony a hudební nástroje. Mši svatou celebroval otec děkan P. Mgr. Stanislav Kotlář. Tímto večerem začalo velikonoční triduum.
Velký pátek je dnem přísného půstu i připomínky Ježíšovy křížové cesty a ukřižování. Obřady začaly v Jeseníku v 15:00 hodin. Četly se pašije, přímluvy, uctíval se kříž. Závěrem mohli věřící adorovat u Božího hrobu v boční kapli kostela.
Bílá sobota to je Ježíšovo přebývání v hrobě. Večer po setmění ve 20:00 hodin se slavila vigilie nedělní slavnosti Zmrtvýchvstání Páně. Při této mši svaté se světil oheň a svíce (paškál), četly se biblické pasáže o dějinách vykoupení, rozezněly se zvony i hudba a světila se voda.
foto: Petr Novák / Člověk a Víra
V neděli Zmrtvýchvstání Páně se v Jeseníku v 10:30 hodin slavila mše svatá už v plně radostném duchu, připomněla se nejdůležitější událost křesťanské víry, kdy mrtvý Ježíš vstal z hrobu k novému životu a tím zničil hřích a smrt. Tento den je natolik zásadní, že se slaví celých osm dní, následoval tedy velikonoční oktáv. Charakteristickou součástí obřadů byl zpěv Aleluja.
foto: Václav Tschulik